Rzeszowskie pomniki - RzeszowZaprasza.pl poleca

12 Lutego 2016

chmurka

Temp. 3 °C

dodaj do ulubionych mapa strony zaloguj kontakt
Logowanie Rejestracja
MultiUbezpieczenia
MultiUbezpieczenia Oferujemy szeroki zakres ubezpieczeń zarówno dla osób prywatnych jak i firm. W zależności od...
Rzeszowska agencja interaktywna Fabryka e-biznesu „Wschodzącą Gwiazdą” Europy Środkowej
Fabryka e-biznesu z Rzeszowa znalazła się w dziesiątce najszybciej rozwijających się firm z EuropyŚrodkowej, w kategorii „Rising Stars...

Rzeszowskie pomniki

Rzeszowskie pomniki

 

Zapraszamy na spacer, podczas którego poznamy  najciekawsze pomniki związanych z historią grodu nad Wisłokiem. Wędrówkę najlepiej rozpocząć od Rynku – serca miasta. 

 

W środkowej części Rynku stoi jeden z najstarszych rzeszowskich monumentów - Pomnik Tadeusza Kościuszki. Wysoki na 6,5 m pomnik naczelnika Insurekcji z 1794 roku odsłonięty został uroczyście 26 czerwca 1898 r. Był pierwszym pomnikiem T. Kościuszki wzniesionym na ziemiach polskich podczas zaborów. Konkurs na projekt pomnika wygrał Michał Korpala - artysta rzeźbiarz z Krakowa. Pomnik jednak nie dotrwał do naszych czasów – został zniszczony przez Niemców podczas okupacji. Nowy pomnik, odbudowany niemal w tym samym miejscu, odsłonięty został 15 października 1980 r., jest repliką poprzedniego. T. Kościuszko przedstawiony został w bohaterskiej pozie, a u stóp cokołu umieścił rzeźbiarz orła wznoszącego się do lotu. Pomnik jest dziełem rzeszowskiego rzeźbiarza Piotra Kidy. pomnik_t._kociuszki_512_02 

 

 

Do następnego pomnika krótki spacer z Rynku ulicą Kościuszki na Plac Farny. 

 

pomnik_leopolda_lisakuli_512_02  Na wysokim postumencie w dynamicznej pozie stoi figura Leopolda Lisa-Kuli legionowego oficera, bohatera czasów odzyskiwania niepodległości. Obecny pomnik to replika poprzedniego, dzieło krakowskich artystów Bogusza Sławińskiego i Janusza Wilczyńskiego. Odsłonięty uroczyście w 1992 r. przedstawia postać młodego pułkownika. Odlana z brązu w Rzeszowskiej WSK waży 1,5 t. i jest wysoka na 3,5 m. Poprzedni monument również odlany z metalu był dziełem prof. Edwarda Wittiga, wybitnego rzeźbiarza okresu międzywojennego. Zdemontowany przez Niemców w 1940 r. został przetopiony. Z tego monumentu zdołano uratować jedynie głowę legionisty. Tę cenną pamiątkę można dziś zobaczyć w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. 

 

 

Z Placu Farnego ulicą Sokoła, przechodzimy w kierunku ronda Dmowskiego. 

 

Przy rondzie wznosi się Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Nie tyle oryginalny co kontrowersyjny i od lat budzący wiele emocji. Pomysłodawcą budowy pomnika był I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie Władysław Kruczek. Prace ruszyły w 1967 roku. Projektowaniem monumentu zajął się Marian Konieczny, rektor ASP w Krakowie. Tuż po zakończeniu prac projektowych przystąpiono do budowy. Fundamenty stanowiło kilkadziesiąt żelbetonowych pali o długości ok. 10m. Na tych fundamentach postawiono dwa stylizowane liście laurowe złożone z 37 par elementów o łącznej wysokości ok. 38 metrów. Na wysokości ok. 8 metrów do liści przymocowano po dwóch stronach dwie rzeźby wykonane w blasze miedzianej. Jedna przedstawiała Nike - boginię zwycięstwa, a druga - od strony placu – robotnika, chłopa i żołnierza. Głównie z powodów finansowych budowa pomnika trwała – z przerwami – do roku 1974. W tym czasie uchwalano nawet obowiązkowe składki w wysokości od 0,5-1% poborów na dokończenie budowy. Ostatecznie uroczyste odsłonięcie miało miejsce 1 maja 1974 roku. Od tamtej chwili monument przeszedł w zasadzie jedną tylko zmianę – w 2002 roku dodano na wysokości 30,5 metra herb miasta. pomnik_walk_rewolucyjnych_512_01 

 

 

Idąc w kierunku południowym, wzdłuż Alei Cieplińskiego, po prawej stronie, w parku Łączności Polonii z Macierzą, dostrzegamy kolejny pomnik.

 

pomnik_wadysawa_e._sikorskiego_512_02  Na osi głównej alei parku widnieje sylwetka Pomnika Władysława E. Sikorskiego, generała i premiera rządu polskiego, naczelnego wodza sił zbrojnych na zachodzie. Pomnik zbudowano opodal budynku dawnej bursy gimnazjalnej, w którym w 1893 r. w mieszkał przyszły generał podczas pobierania nauki w Rzeszowie. Pomnik odsłonięty został 17 września 1993 r. w 50. rocznicę tragicznej śmierci męża stanu w katastrofie lotniczej na Gibraltarze i w 100. rocznicę jego pobytu w Rzeszowie. Monument ukazuje odlaną z brązu statyczną postać generała z ręką położoną na sercu. U jego stóp zrywający się do lotu orzeł w koronie i sylwetki trzech żołnierzy z różnych formacji sił zbrojnych. Pomnik waży 3,5 t. i jest wysoki na 460 cm. Autorem projektu jest Władysław Bielak, rzeźbiarz z Krakowa. 

 

 

Do kolejnego pomnika, do ulicy 3 Maja, dochodzimy ulicami Zygmuntowską i Jagiellońską 

 

Przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego oglądamy skromny Pomnik ks. Stanisława Konarskiego. Na wysokim cokole umieszczone zostało popiersie księdza, członka zakonu pijarów. Żyjący w XVIII w. wybitny reformator szkolnictwa, poeta, ceniony pisarz i publicysta przebywał w Rzeszowie kilkakrotnie. W rzeszowskim kolegium w latach 1737-38 uczył historii, geografii i wymowy. W 1742 r. przeprowadził znaczące reformy w tutejszej szkole zwracając uwagę na wychowanie patriotyczne i społeczne. Autorem pomnika odsłoniętego w 1983 r. jest rzeźbiarz Kazimierz Mierczyński z Rzeszowa. pomnik_stanisawa_konarskiego_512_02 

 

 

Z ulicy 3 Maja Aleją Lubomirskich docieramy do następnego pomnika.

 

pomnik_onierzy_armii_krajowej_512_03  Na niewielkim skwerze po lewej stronie przed ul. Chopina dostrzegamy prosty w budowie, ale wymowny w treści i wyglądzie Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. Monument wzniesiony w latach 2001 – 2002 odsłonięto 11 listopada 2002 r. Konkurs na projekt pomnika wygrała Magdalena Madej-Dachnowicz. Pomnik przedstawia dwie granitowe płyty, które wyobrażają rozerwane karty księgi, nawiązując do Polski z 1939 r podzielonej miedzy Niemcy hitlerowskie i Rosję sowiecką. Umieszczony pośrodku symbol Polski Walczącej, znak używany przez żołnierzy AK spina karty księgi. 

 

 

Do następnego pomnika przechodzimy ulicą Chopina wzdłuż Zamku Lubomirskich, przez Plac Śreniawitów, dalej ulicą Dąbrowskiego do Ogrodu Miejskiego, dziś Parku im. Solidarności.

 

Po prawej stronie niedaleko wejścia do parku widoczna jest sylwetka cokołu Pomnika Juliusza Słowackiego Autorem projektu pomnika jest Piotr Kida, rzeźbiarz z Rzeszowa. Odsłonięty został 16 października 2002 roku. Monument stanął obok wmurowanego kamienia węgielnego pod budowę tego pomnika jeszcze 26 czerwca 1927 r. Dopiero po 75 latach projekt ustawienia pomnika został zrealizowany. Postać wieszcza została odlana z brązu, cały pomnik ma 4,5 metra wysokości. pomnik_juliusza_sowackiego_512_03 

 

 

Dłuższy spacer ulicami: Dąbrowskiego, Chrzanowskiej, Hetmańską i Bulwarową doprowadza nas do Parku Kultury i Wypoczynku.

 

pomnik_stanisawa_nitki_512_01  Nad Wisłokiem blisko kładki widoczny jest niewielki obiekt - Pomnik Stanisława Nitki. Od lat trzydziestych do połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Stanisław Nitka był ostatnim przewoźnikiem przez rzekę. Rzeźba projektu Pawła Chlebaka ustawiona została w lutym 2004 r. w 10 rocznicę śmierci krypiarza. Upamiętnia prawie 50 przewozu ludzi krypą przez Wisłok. Wyobraża starego człowieka siedzącego na płaskiej łodzi rzecznej, jakby czekającego na chętnych do przeprawy na drugi brzeg. 

 

 

Stąd bulwarem nadbrzeżnym idziemy w kierunku północnym. Za mostem im. G. Narutowicza skręcamy w ulicę Spytka Ligęzy i wzdłuż ogrodzenia cmentarnego dochodzimy do Starego Cmentarza.

 

Główną aleją cmentarną dochodzimy do Pomnika Powstańców Styczniowych. Najstarszy monument w Rzeszowie, odsłonięty 17 czerwca 1886 r. stoi na mogile uczestników Powstania Styczniowego, którzy w wyniku odniesionych ran podczas bitew na terenie Królestwa Polskiego zmarli w rzeszowskim szpitalu. Pomnik jest stosem polnych kamieni ułożonych w formie kurhanu, wieńczy go krzyż z koroną cierniową. O krzyż oparty kamienny wieniec z liści dębu, symbolem chwały i męstwa, i kamienna tablica z herbami Polski i Litwy oraz kotwica – symbol nadziei. Przez długi czas pomnik ten był głównym miejscem w Rzeszowie, gdzie odbywały się uroczystości narodowe i manifestacje patriotyczne.

 

Z cmentarza kierujemy się w kierunku ulicy Mickiewicza, gdzie po lewej stronie widzimy kolejny pomnik.

 

W narożu ulic Mickiewicza i Kreczmara, na skraju niewielkiego zieleńca zwanego dawniej „ogrodem dziadowskim” stoi wysoki Pomnik Adama Mickiewicza. Uroczyście odsłonięty 26XI1892 r. był dziełem znanego wówczas rzeźbiarza - Stanisława Romana Lewandowskiego. Na pomniku umieszczona była marmurowa tablica z fragmentem tekstu „Dziadów” – „Ja kocham cały naród” i mosiężne litery tworzące napis „Adam Mickiewicz”. Zniszczenia pomnika dokonali Niemcy w nocy 23/24.X.1940 r. Miejsce po pomniku wyrównano i zasiano trawę. Zachował się jedynie mosiężny napis, który przechowywany jest w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Obecny pomnik (odlany z brązu) odsłonięty został w 1986 r. Jest dziełem Krzysztofa Brzuzana, rzeszowskiego artysty plastyka. pomnik_adama_mickiewicza_512_02 

 

 

Do ostatniego pomnika idziemy już tylko kilka kroków ulicą Mickiewicza w kierunku Rynku.

 

rzeba_przejcie_2001_512_01  Po lewej stronie ulicy Mickiewicza, pośrodku niewielkiego pagórka niedawno nazwanego Placem Cichociemnych, stoi rzeźba Przejście 2001, niezwykła kompozycja z metalu, autorstwa Józefa Szajny, rodowitego rzeszowianina. Monument składa się z dwu części: wysokiego prostopadłościanu z otworem o kształcie człowieka, którego sylwetka stoi obok, jakby wyszła ze środka prostokątnej bryły. Według autora projektu kompozycja ma symbolizować nadejście nowej epoki i przechodzenie granicy życia i śmierci. 

 

 

Aby zamknąć trasę wycieczki szlakiem rzeszowskich pomników, wystarczy przejść do Rynku ulicą Mickiewicza lub ulicą Przesmyk.

 

 

Spośród innych rzeszowskich pomników na uwagę zasługują również:

 

 

- Pomnik Dziesięciu Rozstrzelanych (ul. Partyzantów),

 

 

- Pomnik Miejsce straceń z lat okupacji (ul. Bohaterów),

 

- Pomnik ks. Józefa Stafieja (obok kościoła na Staromieściu)

 

 

Galeria
Kalendarium imprez

subskrypcja imprez

Ciekawe imprezy

dodaj impreze

2008 - 2010 Wszelkie prawa zastrzeżone przez RzeszowZaprasza.pl

polecamy: TlumaczeniePisemne.pl, EnergoCity.pl, hudzik.info